Jak zabudować karnisz sufitowy?

Jak zabudować karnisz sufitowy?

Urządzając mieszkanie należy zwrócić uwagę na wiele elementów, pozornie mniej istotnych podczas jego użytkowania. Do takiego wyposażenia z pewnością należą odpowiednio dobrane przesłony okienne i system ich zasłaniania. Aranżacja okna ma niebagatelny wpływ na charakter całego pomieszczenia i często decyduje o jego finalnym wyglądzie. Ukryte karnisze to rozwiązanie, bardzo chętnie stosowane przez zawodowych projektantów wnętrz. Zabudowa karnisza sufitowego pozwala ukryć karnisz i stworzyć spójną, estetyczną aranżację. Karnisz, którego budowa może nie do końca pasować do planowanego wystroju wnętrza, można łatwo ukryć w kilka różnych sposobów. Jak zabudować karnisz sufitowy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Karnisz ukryty - zalety
  • Jak ukryć karnisz - sprawdzamy i doradzamy
  • Jak zrobić osłonę na karnisz?
  • Zabudowa karnisza karton-gips
  • Maskowanie karnisza - najlepsze sposoby

We wpisie dowiesz się, jakie są główne zalety karnisza ukrytego, jak poprawnie ukryć karnisz oraz jak zrobić osłonę na karnisz. Przeczytasz także, czym cechuje się zabudowa karnisza wykonana z karton gipsu oraz jakie są inne najlepsze sposoby na maskowanie karnisza.

Karnisz ukryty - zalety

W naszym sklepie znajdziesz szyny sufitowe pojedyncze oraz podwójne. Jedną z głównych zalet karnisza ukrytego jest minimalistyczny wygląd i neutralna forma, które pasują do większości stylów wnętrzarskich. Szyna sufitowa w kolorze sufitu, ukryta za osłoną jest praktycznie niewidoczna. Szyna sufitowa schowana za ozdobną listwą, nie odwraca uwagi od ozdobnych tkanin zawieszonych w oknach. Firany i zasłony odgrywają główną rolę w aranżacji okna i są najbardziej widoczne po wejściu do pomieszczenia. Stylowe tkaniny nadają wnętrzu ciepła, przytulności i klasy, a karnisz ukryty pozwala na ich wyeksponowanie. Jeżeli stawiamy na delikatne, zwiewne firany, warto zastosować karnisz ukryty. Nie będzie on konkurował z zawieszonymi tkaninami, ani obciążał kompozycji okiennej, jak np. w przypadku karniszy wykonanych z metalu. Dodatkowo karnisz ukryty jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym - umożliwia płynne prowadzenie firan i zasłon, po dowolnie zaprojektowanym torze. W zabudowie karnisza można umieścić także klimatyczne oświetlenie.

Jak ukryć karnisz - sprawdzamy i doradzamy

Decydując się na karnisz sufitowy wykonany z tworzywa, mamy do wyboru kilka modułów i kształtów. Możemy z nich skomponować dowolny kształt. Ukrycie karnisza sufitowego jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej maskownicy, listwy czy zabudowy wykonanej z karton gipsu. W projekcie pomieszczenia należy uwzględnić obniżenie sufitu o 20-40 cm w zależności od upodobań, w której znajdzie się karnisz sufitowy. Osłona karnisza może być wykonana samodzielnie lub przy wykorzystaniu gotowych produktów. Efekt zabudowy karnisza z pcv jest uzależniony od stylu jaki panuje we wnętrzu pomieszczenia, oraz od nakładu czasowego i finansowego inwestora.

Jak zrobić osłonę na karnisz?

Osłonę na karnisz można wykonać w bardzo prosty i szybki sposób. Jeśli nie chcesz samodzielnie konstruować zabudowy karnisza, możesz postawić na wykorzystanie gotowej maskownicy. Są to produkty przeznaczone dla profesjonalistów oraz amatorów. Są zaprojektowane w taki sposób, aby ich montaż był intuicyjny i przebiegał sprawnie. Do maskownicy dołączone są specjalne blaszki, które należy zamontować do sufitu. Na maskownicę nakładamy klej montażowy, osadzamy ją na blaszkach i przykręcamy kołkami do sufitu. Całość malujemy odpowiednim kolorem farby.

Zabudowa karnisza karton gips

Do zabudowy karnisza sufitowego wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Materiał ten pozwala stworzyć konstrukcję o dużej sztywności i wytrzymałości, która zachowa idealny stan na długie lata korzystania z zasłon i firan. Płytę kartonowo-gipsową można dociąć w dowolny kształt i rozmiar, co ułatwia dopasowanie zabudowy karnisza do odległości między wnęką okienną a sufitem. Budowa i montaż konstrukcji z płyty karton-gipsowej jest dość pracochłonna, jednak uzyskana konstrukcja cechuje się stabilnością i trwałością. Płytę należy dociąć do odpowiedniego wymiaru, zamontować do płaszczyzny za pomocą aluminiowych profili, całość konstrukcji zaszpachlować oraz pomalować farbą w kolorze ścian lub sufitu. Uzyskany w ten sposób efekt, z pewnością będzie zachwycał.

Maskowanie karnisza - najlepsze sposoby

Karnisz można osłonić na kilka różnych sposobów. Poza maskownicą i zabudową z karton-gipsu, mamy jeszcze do wyboru listwy maskujące oraz ozdobną sztukaterię. Listwy maskujące są przeważnie wykonane z pcv i mają charakterystczny kształty litery L. Listwy maskujące są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że dopasowują się idealnie do każdej powierzchni. Co istotne, przed malowaniem listwy nie trzeba uprzednio jej szpachlować. Listwy maskujące są przystosowane do montażu oświetlenia LED - w ich wnętrzu, znajduje się miejsce na poprowadzenie taśmy. Karnisz możemy także ukryć za listwą przysufitową zwaną inaczej sztukaterią. Do wyboru mamy sztukaterie o najróżniejszych kształtach, pasujących do wielu stylów wnętrzarskich. Listwa w kształcie litery L powinna być wykonana z trwałego materiału, jak tworzywo sztuczne - pozwoli to uniknąć jej uszkodzenia w trakcie użytkowania firan i zasłon.

Odbierz 10% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera aby odebrać rabat dla nowych klientów i otrzymywać od nas powiedomienia o nowych wpisach w poradniku.