Jakie rolety wybrać do salonu?

Jakie rolety wybrać do salonu?

Przesłony okienne znajdujące się w salonie, to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Rolety chronią odpoczywających w pokoju dziennym domowników przed nadmiernym słońcem, zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia i doskonale zastąpią klasyczne firany. Salon to serce mieszkania, w którym spotykają się wszyscy domownicy, w celu wspólnego spędzania czasu. Rolety do salonu powinny być nie tylko praktyczne i przyjemne w obsłudze, ale także powinny ozdobić wnętrze tego kluczowego dla funkcjonowania domu pomieszczenia. Jak wybrać rolety do salonu? Odpowiadamy.


Spis treści:
1. Jaki rodzaj tkaniny wybrać?
2. Kolor i wzór tkaniny
3. Typ montażu rolety


We wpisie dowiesz się na jaki rodzaj tkaniny, z której będzie wykonana roleta się zdecydować, oraz jak podjąć decyzję jej o kolorze i deseniu. Przeczytasz także, jakie istnieją typy montażu rolet oraz jak dobrać wygląd rolety do wystroju wnętrza salonu.


Jaki rodzaj tkaniny wybrać?

Wybierając materiał na roletę do salonu, należy najpierw określić najistotniejszy parametr rolety - przepuszczalność światła. Wybór tkaniny o odpowiedniej przepuszczalności światła, jest w wysokim stopniu zależny od położenia pokoju dziennego względem stron świata. Najlepszym możliwym układem jest salon znajdujący się od zachodu, ponieważ wpadające do jego wnętrza ciepłe światło, sprzyja efektywnemu wypoczynkowi. Jeśli jednak nie mamy wpływu na wcześniejsze zaplanowanie funkcji pomieszczeń względem stron świata, możemy dowolnie manipulować ilością światła w salonie, właśnie przy użyciu odpowiednich rolet. Możemy wybierać między roletami transparentnymi, półtransparentnymi i kryjącymi. Tkanina na roletę typu blackout, powoduje zaciemnienie pomieszczenia w 100% dzięki zastosowanej aluminiowej powłoce. Ma ona działanie termoizolacyjne - odbija promienie słoneczne w lato i utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia w okresie zimowym. Tkanina transparentna przepuszcza światło, powodując że nawet przy zasłoniętych roletach w pokoju jest stosunkowo jasno, a światło przenikające przez roletę, przybiera jej kolor.


Kolor i wzór tkaniny

Przy wyborze tkaniny istotna jest nie tylko grubość splotu, ale także kolor. Do pomieszczeń mocno nasłonecznionych wybierajmy ciemniejsze kolory o ciepłych lub neutralnych odcieniach, aby złagodzić wpadające ostre zimne światło. Z kolei do pomieszczeń znajdujących się w zaciemnionej części mieszkania, wybierajmy rolety o rzadszym splocie i większej przepuszczalności światła. Rolety w jasnych barwach dobrze sprawdzą się na oknach znajdujących się od północy, subtelnie rozpraszają światło i doświetlają ciemne pomieszczenie. Sprawiają, że salon staje się przytulny, na czym docelowo nam zależy. Doświetlony salon umożliwi swobodne czytanie książek lub prasy, a dobrze dobrane rolety nie będą zakłócały odbioru ekranu telewizora. Rolety o ciemnych kolorach sprawdzą się w sytuacji, gdy użytkownikowi zależy na znacznym blokowaniu ostrego światła. Ten typ rolety lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych szczególnie do snu lub do pracy, takich jaki sypialnia czy gabinet.


Typ montażu rolety

Idealny typ rolety do salonu to taki, który umożliwia szeroki zakres manipulowania ilością wpadającego do pomieszczenia światła. Do tego typu rolet, z pewnością należy roleta dzień-noc. Jej największym atutem jest wysoka funkcjonalność i nowoczesny wygląd, który zyskał aprobatę wielu klientów. Poziome pasy rolety pozwalają kontrolować ilość światła o dowolnej porze dnia i dodają wnętrzu atrakcyjności. Roleta dzień-noc złożona z tkaniny półtransparentej i kryjącej, za pomocą kilku ruchów pozwala na rozjaśnienie wnętrza, jednocześnie gwarantując poczucie prywatności domownikom. Jest na tyle ozdobną formą przesłony okiennej, że często nie wymaga zastosowania dodatkowo firan i zasłon. Roleta dzień-noc jest niezwykle łatwa w montażu i utrzymaniu w czystości. Kolejną roletą, która świetnie sprawdzi się w salonie jest roleta plisowana. Można umieścić ją na dowolnym fragmencie szyby, umożliwiając wpadania światła od dołu i od góry okna jednoczenie. Roleta plisowana ze względu na złożoną w harmonijkę tkaninę, ma ozdobną formę. Sprawia to, że pasuje najlepiej do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i opartych na geometrycznych akcentach.

Odbierz 10% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera aby odebrać rabat dla nowych klientów i otrzymywać od nas powiedomienia o nowych wpisach w poradniku.