Jak samodzielnie zamontować metalowy karnisz?

Jak samodzielnie zamontować metalowy karnisz?

Firany i zasłony nie tylko zdobią wnętrze naszych domów, ale przede wszystkim chronią prywatność domowników. Aranżując zasłony okienne, poza doborem odpowiednich tkanin i kolorystyki zasłon, najważniejszym krokiem z pewnością będzie wybór i montaż karnisza. Karnisz można zamontować na ścianie lub na suficie, w zależności od charakteru pomieszczenia. Montaż karnisza nie jest trudny, a postępując zgodnie z poradnikiem na pewno szybko się z tym uporasz. Jak samodzielnie zamontować metalowy karnisz? Wyjaśniamy.

Spis treści:
1. Zalety metalowego karnisza
2. Na jakiej wysokości karnisz?
3. Jak samodzielnie zamontować metalowy karnisz?

We wpisie dowiesz się, jakie są zalety metalowego karnisza, jak samodzielnie go zamontować, oraz na jakiej wysokości powinien znajdować się karnisz.

Zalety metalowego karnisza

Karnisze metalowe są wyjątkowo popularne w polskich domach - nie bez powodu. Główną zaletą karnisza wykonanego z metalu, jest jego trwałość i wytrzymałość. Można zawiesić na nim skomplikowaną aranżację z zasłon i firan, wykonaną z ciężkich i długich materiałów, bez obaw o wytrzymałość konstrukcji i łatwość jej użytkowania. Karnisze tego typu nadają wnętrzu nowoczesny i szlachetny charakter. Ze względu na specyficzny sposób montażu, są widocznym elementem wyposażenia wnętrza - nie umkną żadnej osobie wchodzącej o pomieszczenia. Dzięki temu są niebagatelną ozdobą do której należy przywiązać szczególną uwagę. Metalowe karnisze są także bardzo łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy systematycznie odkurzać karnisz miękką ściereczką lub gąbką. Można do tego celu użyć łagodnego detergentu. Karnisz wykonany z metalu pasuje do wielu stylów wnętrz a dzięki szerokiej ofercie końcówek, można je w łatwy sposób dopasować do swoich preferencji estetycznych. Metalowy karnisz jest także łatwy w montażu.

Na jakiej wysokości karnisz?

Jeżeli okno jest osadzone blisko sufitu, karnisz powinien znajdować się na wysokości 5-7 cm nad wnęką okienną jednak najlepiej, aby znajdował się dokładnie pośrodku odległości między sufitem, a wnęką okienną. Jeżeli pomieszczenie jest wyjątkowo wysokie, a odległość górnej krawędzi wnęki okna do sufitu wynosi między 25-30 cm, to karnisz może znajdować się wyżej - nawet 15 cm nad wnęką. Jeśli nad oknem jest niewiele miejsca czyli około 10 cm, powinniśmy się zdecydować na karnisz montowany do sufitu.


Jak zamontować karnisz?

Do montażu karnisza będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. Koniecznie miej w zasięgu ręki ołówek, miarkę, poziomicę oraz kątownik. Niezbędna jest także wiertarka, śrubokręt lub wiertarko-wkrętarka. Do zakupionego karnisza otrzymasz wsporniki, czasami także kołki rozporowe i wkręty. Nie zapominaj oczywiście o drabinie. Jeśli masz wszystkie niezbędne narzędzia, to postępuj według poniższego poradnika.

Montaż karnisza do ściany

Krok 1: Przy użyciu poziomicy wyznacz linię na ścianie nad otworem okiennym. Między otworem okiennym a karniszem powinno być około 5-7 cm wolnej przestrzeni. Zaznacz na ścianie ołówkiem miejsca montażu wsporników. Pamiętaj aby wsporniki znajdowały się w równych odległościach od wnęki.
Krok 2: Wywierć pierwszy otwór, używając kołków i wkrętów zamocuj wpornik w ścianie i przyłóż do niego drążek karnisza. Po obu stronach okna powinno wystawać tyle samo karnisza.
Krok 3: Wywierć drugi otwór, dla wspornika po drugiej stronie okna. Zamontuj wspornik i przymierz drążek karnisza ponownie. Jeżeli karnisz jest dłuższy niż 2,5 metra, należy zastosować dodatkowy wspornik, montowany pośrodku okna. Oznacza to że, trzeba wywiercić dodatkowy otwór pośrodku konstrukcji.
Krok 4: Nałóż na drążek żabki na kółkach, po czym drążek zamocuj na wspornikach.

Montaż karnisza do sufitu

Krok 1: Przy pomocy kątownika odmierz odległość między planowaną płaszczyzną wiszącej firany a oknem. Zaznacz odległość ołówkiem w kilku kluczowych miejscach. Możesz połączyć je w linię za pomocą linijki.
Krok 2: Przyłóż szynę sufitową i porównaj czy odległości są poprawne.
Krok 3: Na brzegach narysowanej linii wywierć dwa otwory i wsuń w nie kołki.
Krok 4: Wsuń żabki w prowadnice szyny i zamontuj szynę do sufitu za pomocą wkrętów i wkrętarki.

Odbierz 10% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera aby odebrać rabat dla nowych klientów i otrzymywać od nas powiedomienia o nowych wpisach w poradniku.